Історія Великого Березного

Тип статті:
Авторська
Джерело:

Перша згадка про поселення, названого від берези, припадає на 1409рік, коли кенез (староста) Бонча притягнув до відповідальності винного за якийсь злочин і над ним відбувся суд. У державному податковому списку за 1427рік ідеться про те, що Великий Березний належить до володінь Ужгородської домінії графівДругетів. Згідно з урбаром1691року теперішній район (центр і навколишні села) на правах округу входив у 4-й дистриктУжгородської домініїграфа Берчені, спадкоємця Другетів.

Станом на 1427рік тут налічувалося 33 селянські двори, тобто приблизно 150 душ. За урбаріальним переписом 1791року в селі 80 кріпацьких сімейз наділом і 70 безземельних желерів. Жителі Березнянщини брали активну участь у визвольній війні 1703–1711 років. Загони повстанців під керівництвом Івана Беци, що спустилися з гір, у вересні 1703року взяли в облогу Ужгородську фортецю.

За переписом 1751 року, в селі 40 дворів і понад 200 жителів. 12 квітня 1770 року Великий Березний здобув статус містечка і пов'язане з цим право проводити великі ярмарки, куди стікався народ з обох боків Карпат. Станом на 1825 рік тут є 126 будинків і 1309 жителів.

За Географічним словником Угорщини, станом на 1839 рік тут 1216 душ, із них 750 греко-католиків, 300римо-католиків, тобто угорців та німців, 160 євреїв.

Залізничний вокзал поч. ХХ ст.

З відкриттям ділянки залізниці Ужгород — Великий Березний у 1897 році і будівництвом лінії до Ужка спостерігається інтенсивне зростання населення Великого Березного. Напередодні Першої світової війни тут уже є близько 3000 жителів. Ще через 30 років (1944 р.) у 547 будинках тут мешкали 4032 чоловіка. Станом на1980 рік у селищі міського типу (з 1947 р.) кількість жителів становила 6200 душ.

Печатка Великого Березного. Перша половина XIX ст.

На печатці Великого Березного першої половини XIX ст. в обрамленні лаврового вінка герб Угорщини. Напис угорською мовою: «Печать міста Великий Березний».[2]

Клімат

Клімат на території м'який, помірно теплий і вологий, але зими тут дещо холодніші, ніж в інших районах закарпатської частини Українських Карпат. Середня температура січня становить −6°С, липня — +15,6—18,0°С, при середньорічній максимальній температурі +30°С і мінімальній −31°С. Опадів тут випадає 800–1100 мм на рік.

Ґрунти

У ґрунтовому покриві переважають бурі гірсько-лісові ґрунти різного ступеня оглеєності, по річковій долині — лучно-глейові ґрунти.

Культура

У жовтні 1990 у Великому Березному відкрито перший в області пам'ятник Тарасу Шевченку. Культурний відпочинок населення селища організовує районний будинок культури.

Історико-краєзнавчий музей

Музей було відкрито 1998 р. в одному з приміщень школи, щоб зберегти весь матеріал, зібраний учнівським колективом протягом багатьох років. Разом із наставниками учні школи ведуть пошукову, дослідницьку та краєзнавчу роботу. Записують легенди, казки, прислів'я, приказки свого краю, спогади старожилів. Крім того, вони вивчають традиції та звичаї, побут місцевих жителів та збирають старовинні речі — одяг, знаряддя праці, предмети домашнього вжитку. Теперішня експозиція музею є результатом цієї кропіткої діяльності.

Експозиція музею має два відділи: історичний та краєзнавчий. Матеріали історичного відділу розповідають про відомі та невідомі факти історії Верховинського краю, видатних людей, традиції та обряди. Окремі експонати дають змогу ознайомитись з історією виникнення освіти на Березнянщині, про школи минулого, видатних випускників. Найціннішими експонатами цього відділу є колекція старовинних ікон та народного одягу. Краєзнавчий відділ оформлений у вигляді світлиці. Тут стіл і лавиці, предмети домашнього вжитку, давні знаряддя праці (мотальниця, прядка, елементи кросен). Представлена тут і сучасна виставка робіт учнів на тему «Природа і фантазія».

Персоналії

Уродженцями Великого Березного є:

Вели́кий Бере́знийселище міського типу в Україні, адміністративний центр Великоберезнянського району Закарпатської області України.

Розташований на правому березі Ужа, при підніжжі гір. Через Великий Березний проходять автомобільна траса та залізниця УжгородЛьвів.

Розташоване на етнічній території Лемківщини.

17.06.2014

Коментарi

Немає коментарiв. Ваш буде першим!
Ми в Контакті