Великоберезнянський район

Тип статті:
Авторська

Площа – 810 км2.

Населення – близько 28 тисяч осіб.

В складі населення за національністю велику перевагу складають українці – 93 відсотки. Проживають також словаки – біля 1% та роми – 3% загальної кількості жителів району. Крім того, проживають на Великоберезнянщині росіяни, угорці, євреї та представники інших національностей.

Районний центр – смт Великий Березний.

Великоберезнянський район знаходиться в північно-західній частині області. Район межує з Перечинським та Воловецьким районами Закарпатською і Турківським районом Львівської області. Також по території району проходить кордон з Словаччиною та Польщею.

До складу району входять 1 смт Великий Березний і 32 села.

Селище міського типу Великийй Березний і найбільші села розташовані в долинах по обох берегах річки Уж, яка бере свій початок в крайньому населеному пункті району та всього Закарпаття – селі Ужок.

Географія

Майже весь район — мальовнича гірська місцевість, лісові масиви якого поцятковані долинами навколо річок і потоків. Найвища точка над рівнем моря (1463 м). Трохи нижче є полонина Гостра та гори Мала Равка, Кременець. Ці та інші вершини є складовими гірських масивів Українських Карпат.

Селище міського типу Великий Березний та найбільші села розташовані у долинах по обох берегах річки Уж, яка бере свій початок у крайньому населеному пункті району (області теж, оскільки межує з Львівською областю через Ужоцький перевал) — селі Ужок.

Місцевість району багата передусім на лісові (в тому числі і цінні породи) ресурси, мінеральні джерела, різні корисні копалини. Проте промислова розробка здійснюється лише деревини, двох мінеральних джерел та щебеню.

x_26bccb40x_80da44e8

Історія

Територія Великоберезнянського району була заселена ще в перше тисячолітті до н. е.., про що свідчать дані археологічних розкопок, зокрема вироби з бронзи та могильник. Перші письмові згадки про Великому Березному та навколишніх землях датуються 1409 роком. У державному податковому списку за 1427 говориться, що Великий Березний належить до володінь Ужгородської домінії графів Другетів. Згідно урбариях 1691 нинішній район (центр і навколишні села) на правах округу входив у четвертому дісткріт Ужгородської домінії графа Берчені, спадкоємця Другетів.

Такими ж давніми як Великий Березний (згідно письмових згадок) можна вважати села Люта, Малий Березний, Волосянку, Ставне, Стужиця, Черноголовка. Про інших населених пунктах перші письмові згадки датуються останніми століттями, коли вже налагодилося централізоване управлінське економічно соціальне життя краю.

У різні історичні епохи район, як і більшість населення Закарпаття, входив до складу різних держав — Австро-Угорщини, Угорщини, Чехословаччини. Змінювалися режими, але населення не нівелювало своїх яскравих традицій і звичаїв. До наших часів дійшли перекази, легенди, пісні, які свідчать про самобутню культуру лемків.

У роки другої світової війни район був окупований хортистському військами Угорщини, яка була союзницею гітлерівської Німеччини і залишила фортифікаційний пам'ятки — так звану Лінію Арпада. Молодь Великоберезнянщини воювала по різних сторонах фронту, адже частина була покликана в угорську армію, а частина поповнила ряди армії генерала Свободи, який виступав на боці Червоної армії. Тому з поля битви одні повернулися переможцями, відтак отримали статус ветеранів війни, а другі — безславно «союзниками ворога».

Після возз'єднання у червні 1945 року Закарпаття з Радянською Україною у Великоберезнянському районі проходили ті ж соціально-економічні та культурно-освітні процеси, і у всій області: відкривалися промислові підприємства, освітні та культурні заклади, організовувалися колгоспи.

У радянський період у селах району були відкриті школи та дитсадки. У кожному населеному пункті діяли клуб і бібліотека. Медичну допомогу населення отримувало у центральній районній лікарні (сучасне приміщення її здане в експлуатацію в 1975 році), кілька сільських дільничних лікарень (Люта, Черноголовка, Волосянка, Жорнава) та фельдшерсько-акушерські пункти.

03.07.2014

Коментарi

Немає коментарiв. Ваш буде першим!
Ми в Контакті