Ужок : історія,традиціії,життя гірського села (відео)

Ужок : історія,традиціії,життя гірського села (відео)

  Зі Львівської області в долину річки Уж веде Ужоцький перевал. Вигляд з перевалу мав би найвищий бал на конкурсі природних красот. Подорожній враз відчуває, що потрапляє в особливий світ гір, і налаштовується на особливу хвилю, в якій очікування насолоди від споглядання природи перемішується з передчуттям чуда. Диво не примушує на себе довго чекати. Дорога крутими серпантинами, чергуючи краєвиди, спускається у перше закарпатське село Ужок, мальовничо розкинуте під перевалом.»М.Сирохман.

Село Ужок першим зустрічає мандруючих на Закарпаття. Стара залізниця та автомобільний шлях повторюють серпантин звивистого Ужа. У далекі часи цей шлях з'єднував Угорщину з Галицьким князівством.

Походження назви села перш за все пов’язують з назвою річки.
Про те, що територія села була заселена з давніх часів свідчать археологічні знахідки, зокрема бронзовий меч 11-10 ст. до н.е.Розповідають, що це було досить велике поселення , але після епідемії чуми живим залишився лише один мешканець. З часом село заселили люди з сусідніх сіл Гнила, Яворів, Сянки.

Письмові джерела згадують про село з 1582р. і засвідчують, що Ужок за спадковим правом належав родині Другетів.
Своєрідним символом не тільки села, а й всього краю є дерев’яна церква св. Михайла, 1745р. з класичною верховинською дзвіницею 1927р.

Ужок багатий мінеральними джерелами, тому в 18-19 ст. тут діяв санаторій з добре впорядкованою територією, який місцеві жителі називали “тридцяток” (було 30 будинків для відпочиваючих).
На жаль, в 1915 р. під час Першої світової війни, здравницю було знищено. Єдине, що залишилося від славетного бальнеологічного курорту - це статуя Геркулеса, який душить величезного змія і є символом оздоровчої сили джерел. Залізний Іван”, як його прозвали місцеві жителі, прикрашає нині двір Ужгородського історичного музею.

За півтисячоліття село переживало періоди слави та занепаду, але вижило та живе.


06.01.2015 00:17

Коментарi

Немає коментарiв. Ваш буде першим!
Ми в Контакті