На Березнянщині створено туристичний маршрут на честь 150 – річчя з дня падіння метеориту Княгиня

На Березнянщині створено туристичний маршрут на честь 150 – річчя з дня падіння метеориту Княгиня

Про це проінформував у мережі Фейсбук Федір Шандор.

"Ми пообіцяли 31.05.2015 - ми зробили 5.06.2016 р
Найголовніша подія в Закарпатті ( а також Європи) наступного тижня - 150-річчя з дня падіння найбільшого на Європейському континенті метеорита - метеорит Княгиня, 9.06.1866 рік.
Ініціативна група Інституту туризму Карпатського регіону (Oleksandr KovalViktor Homoky Федір Шандор) разом з громадою села Сіль та ВеликоБерезнянською адміністрацією виготовили, встановили та відкрили: велопаркінг для велотуристів з велоремонтом-веломойкою-велогаражем, лавицею для піших туристів, та інформаційну таблицю "Туристичний маршрут "Метеорити Закарпаття" - коментує світлини Фед
ір Шандор.

Найбільший у Європі метеорит мав щастя впасти на територію сучасної України, а тоді це була Австро-Угорщина, йшов 1866 рік у селі Княгиня, Великоберезнянського району, у місцевості, де прокладений туристичний маршрут Метеорити Закарпаття.

На території України зареєстровано падіння 43 метеоритів – залізних і кам`яних. Серед українських зразків переважають кам'яні метеорити — 39 екземплярів. Знайдено також 4 залізні.

Найбільший з них, що дістав величну назву "Княгиня" (Синоніми: (Кnyahinya); (Csillagfalva); (Knahyna); (Nagy-Bereszna) Княгиня, Закарпатська області), приземлився у 9 червня 1866 році в Закарпатті, о 17.00.

Місце падіння – широта: 48o54.000 N, довгота: 22o24.000 E
Після його падіння було зібрано близько тисячі частин загальною масою майже у півтонни кілограмів, які розійшлися по багатьох, головним чином, зарубіжних музеях.

Найбільша частина (біля 286 кг.) метеориту було знайдено в урочищі «Чорні млаки». Головна маса збергіється у Віденському музеї природничої історії.

До урочища Чорні млаки можна йти двома маршрутами – з с. Княгиня, або з с. Стужиця. Останній трохи коротший – всього 5 км пішки в один бік.

Біля мосту у с. Стужиці – початок маршруту. Далі слід йти уздовж річки Стужичанки в урочище Підзвоний, дорогою через поле до лісу. На узліссі можна зробити привал, випивши мінеральної води (біля джерела обладнане місце для відпочинку).

За джерелом стежка ухиляється вправо і веде до урочища Папоротні. Довкола – віковічні букові ліси, також ростуть явори, ясені, білі ялиці, смереки. Урочищем треба пройти близько 1.5 км до ще одного джерела. За ним вправо стежка веде до урочища Чорні млаки. Відповідно до погодних умов та фізичної підготовки, прогулянка зі Стужиці до Чорних млак може тривати від 3 до 5 годин. Загальна протяжність маршруту складає близько 10 км.

З села Княгиня до місця падіння метеориту йти близько 8 км. Стежка до урочища Чорні млаки йде повз карстові печери на схилах масиву Стінка, а тутешні буково-яворові праліси є одним з природних багатств не тільки Закарпаття, але і всієї країни!

Отже, одразу за селом Княгиня, зверніть наліво – маршрут маркований, шукайте сині позначки на деревах. Стежка йде в гору, пролягаючи полями, з яких добре видно хребет Стінку і г. Княгиниця. За узліссям перед поворотом у буковий ліс є джерело.

До Чорних млак дорога підіймається буковим лісом, повним затінку. В урочищі лісовою стежкою перейдіть на поляну, тут також є джерело і можна набрати смачної води. Звідси рухайтесь на північний схід, притримуючись маркованої синіми позначками стежки. Стежка блукатиме лісом, галявинами, йтиме повз мальовничі скельні масиви.

Після урочища Прислупець та дороги у грабово-березовому лісі, відкриється чудовий краєвид на хребет г. Явірник, а також г. Домашинський верх. У пору цвітіння тут, уздовж стежки, можна побачити квіти-дзвоники, гвоздику дельтовидну, вузьколистий іван-чай та інші прикметні рослини. Загальна протяжність маршруту складає близько 14 км. Це чудовий варіант для одноденної прогулянки, що триватиме від 4 до 7 годин, залежно від вашої фізичної підготовки та погодних умов.

05.06.2016

Коментарi

Немає коментарiв. Ваш буде першим!
Ми в Контакті