Історія метеориту "Княгиня"

Історія метеориту "Княгиня"

Найбільший у Європі метеорит мав щастя впасти на територію сучасної України, а тоді це була Австро-Угорщина, йшов 1866 рік у селі Княгиня, Великоберезнянського району, у місцевості, де прокладений туристичний маршрут Метеорити Закарпаття.

На території України зареєстровано падіння 43 метеоритів – залізних і кам`яних. Серед українських зразків переважають кам'яні метеорити — 39 екземплярів. Знайдено також 4 залізні.

Найбільший з них, що дістав величну назву "Княгиня" (Синоніми: (Кnyahinya); (Csillagfalva); (Knahyna); (Nagy-Bereszna) Княгиня, Закарпатська області), приземлився у 9 червня 1866 році в Закарпатті, о 17.00.

Місце падіння – широта: 48o54.000 N, довгота: 22o24.000 E
Після його падіння було зібрано близько тисячі частин загальною масою майже у півтонни кілограмів, які розійшлися по багатьох, головним чином, зарубіжних музеях.

Найбільша частина (біля 286 кг.) метеориту було знайдено в урочищі «Чорні млаки». Головна маса збергіється у Віденському музеї природничої історії.

Тип метеориту: LL5 камяний, хондрит звичайний.

Насьогодні зібрано понад 1000 індивідуальних екземплярів загальною вагою близько 500 кг.

«Вогняна куля була розміром 200—300 м, за нею тягнувся хвіст 2—3 км, гуркотіло, в хижі дзвеніли шибки, деякі з них повилітали»… Такими емоційними словами описували селяни падіння Карпатського боліду 17 листопада 2001 року. Того дня величезний болід, залишивши на небі 106 км світлового шляху, вибухнув на висоті 13,5 км над поверхнею Землі і впав на Закарпатті. Його зафіксували не тільки місцеві жителі України, Польщі, Угорщини, Словаччини, а й дві словацькі та три чеські станції Європейської болідної сітки.

meteoryt

За даними астрономів П. Спурного та В. Порубчана, які спостерігали болід, маса тіла, що ввійшла в атмосферу Землі, складала 4300 кг, а метеорита, що впав, — до 450 кг. Вже відбулося сім експедицій українських науковців на Закарпаття у пошуках цього метеориту. Вчені обшукали територію у 85 кв. км, «озброївшись» для більш ефективного пошуку міношукачами. Та, на жаль, цей метеорит досі не знайдено. Великий інтерес до нього виявляють так звані «чорні» метеоритники, які залишають селянам свої координати і обіцяють винагороду за знахідку або за інформацію про неї.

Найбільший у Європі метеорит мав щастя впасти на територію України. Щоправда, тоді це була Австро-Угорщина, йшов 1866 рік. Одного червневого вечора у небі над горами промайнув полум'яний шар. Вибух! І тисячі дрібних камінців розсипались околицями. За два тижні по тому, Василь Крив'яник, звичайний селянин, збирався косити сіно. А замість того на поляні Чорна млака, з глибокої воронки, присипаної пухким ґрунтом, відкопав каменюку вагою майже 280 кг. То було ядро метеориту.

За це Крив'янику дісталось кілька дужих волів за дорогоцінну знахідку, а розколотий на три частини уламок доправили до Віденського музею природної історії, де він дотепер і зберігається. Метеорит дістав назву «Княгиня», за назвою села, біля якого впав.

До речі, тут свого часу побував Жюль Верн, а Чарльз Дарвін, після вивчення уламків метеориту доктором Ганом, дійшов висновку: «Княгиня» має у собі частинки позаземних коралів, паразитів та рослин! У 1881 році у журналі Science був навіть опублікований матеріал «Дарвін і відкриття доктора Гана викопних організмів в метеоритах».

За два роки до «Княгині» у Франції впав знаменитий метеорит Оргейл, який у своїй структурі мав вуглеводи, схожої із бджолиним воском структури, а також домішки, що нагадують земні одноклітинні водорості (існували на планеті близько 600 млн. років тому). Подібні відкриття пов'язують низку метеоритів – «Мерчісонський» (1969), «Мюрейський» (1950), «Аллан-Хіллз» (1984), і, власне, українську «Княгиню» (1886) в тому числі.+

І хоча гіпотези, висунуті Дарвіном та доктором Ганом, що робив перші досліди, в ході детального аналізу метеоритної породи пізніше були спростовані, метеорит «Княгиня» однозначно посідає значне місце в історії нашої країни та планети загалом.

Джерело:http://tourinform.org.ua

07.06.2016

Коментарi

Немає коментарiв. Ваш буде першим!
Ми в Контакті