​Ні сепаратизму на Закарпатті!

​Ні сепаратизму на Закарпатті!

Сценарії захисту національних меншин в Україні намагається розігрувати не тільки Росія. Влада Угорщини періодично виступає з ідеєю формування угорських національних автономій в сусідніх країнах, в тому числі й в Україні. І хоча на Закарпатті поки що не чекають «зелених чоловічків», або якогось іншого протистояння з відокремлення територій, низка проблем у відносинах Закарпаття з Будапештом заслуговує пильної уваги.

У коментарі інтернет-виданню «Березний-онлайн» один представник керівної ланки Закарпатської обласної адміністрації, який побажав залишитися неназваним, повідомив, що сама угорська меншина Закарпаття ніколи не піднімала тему територіальної автономії. У них є лише ідея формування нового Притисянського району, який охоплював би місця компактного проживання етнічних угорців. За його словами, насправді ініціативу на кшталт створення «Закарпатської народної республіки» (т.зв. ЗНР) намагаються впровадити в Закарпатті спецслужби Росії та угорські праворадикальні політичні сили (в першу чергу партія «Йоббік»). Далі цитата: «Пояснюю окремим зацікавленим особам, які постійно піднімають питання про угорські прапори на Закарпатті, акцентують увагу місцевих мешканців на питанні закарпатського сепаратизму, – у нас немає ніякого сепаратизму, неможлива жодна «Закарпатська народна республіка», а угорська національна символіка, використовується у повній відповідності з українським законодавством».

Також посадовець Закарпатської ОДА надав нашому виданню конкретні статті з українських законів, які забезпечують права нацменшин:Ст.6 Закону України «Про національні меншини»: «Держава гарантує всім національним меншинам права на національно-культурну автономію: користування і навчання рідною мовою чи вивчення рідної мови в державних навчальних закладах або через національні культурні товариства, розвиток національних культурних традицій, використання національної символіки, відзначення національних свят, сповідування своєї релігії…».

Ст. 3 Декларації прав національностей України: «Українська держава гарантує всім народам і національним групам право вільного користування рідними мовами в усіх сферах суспільного життя, включаючи освіту, виробництво, одержання і розповсюдження інформації. Верховна Рада України тлумачить статтю 3 Закону «Про мови в Українській РСР» таким чином, що в межах адміністративно-територіальних одиниць, де компактно проживає певна національність, може функціонувати її мова нарівні з державною мовою.
Ст.4 Декларації прав національностей України: «Усім громадянам України кожної національності гарантується право сповідувати свою релігію, використовувати свою національну символіку, відзначати свої національні свята, брати участь у традиційних обрядах своїх народів».

Ратифікована Україною Рамкова конвенція про захист національних меншин, ст.11: 1. Сторони зобов'язуються визнавати за кожною особою, яка належить до національної меншини, право використовувати своє прізвище (по батькові) та ім'я мовою меншини, а також право на їхнє офіційне визнання, відповідно до умов, передбачених у їхніх правових системах.
2. Сторони зобов'язуються визнавати за кожною особою, яка належить до національної меншини, право публічно виставляти вивіски, написи та іншу інформацію приватного характеру мовою її національної меншини.
3. В місцевостях, де традиційно проживають особи, які належать до національної меншини, або де вони складають значну частину населення, сторони намагаються, в рамках своїх правових систем, у тому числі, у разі необхідності, угод з іншими державами, і враховуючи їхнє конкретне становище, використовувати традиційні місцеві назви, назви вулиць та інші топографічні покажчики, призначені для загального користування, також і мовою відповідної меншини, якщо у цьому є достатня необхідність.

Отже, все це ще раз підтверджує забезпечення владою прав нацменшин та відсутність будь-якого сепаратизму на Закарпатті!

20.02.2018

Коментарi

Немає коментарiв. Ваш буде першим!
Ми в Контакті