Вітання метеорологам Березнянщини: про роботу метеостанції у Великому Березному (фото)

Вітання метеорологам Березнянщини: про роботу метеостанції у Великому Березному (фото)

Сьогодні Всесвітній метеорологічний день – професійне свято метеорологів усіх країн !

Кожен із нас намагається слідкувати за прогнозом погоди, для того щоб спланувати свій день , свою роботу, уникнути незручностей, проблем , а інколи і втрат. Та ми не замислюємося над тим,скільки людей задіяно у процесі складання прогнозів, наскільки є важливою робота метеорологів.

Історія метеорології налічує тисячі років, починаючи з праці Аристотеля про перші атмосферні явища. Прогнозувати ж погоду навчилися порівняно недавно - в 19 столітті.

Перші метеорологічні спостереження на Закарпатті розпочалися у м. Ужгород у1872 році і продовжувалися до 1938 року. Метеостанція працювала по програмі ІІ розряду і входила до австро-угорської гідрометеорологічної мережі. Матеріали спостережень за тиском, вологістю і температурою повітря друкувались в угорських щорічниках, але на жаль, матеріали спостережень за довоєнний період, в Закарпатті не збереглися. Відновлення роботи метеорологічних станцій та гідрологічних постів розпочалося у повоєнні роки.

Метеостанція у Великому Березному розпочала свою роботу по програмі II-ого розряду у червні 1946 року з першим начальником Обурко Е.К. і знаходилася на висоті 205 м н.р.м. Одночасно на річці Уж був відкритий гідрологічний пост.Хоча зі слів старожилів відомо, що цей пост працював ще з 1927 року.

Перші метеорогогічні спостереження на станції розпочалися у 1946 році.

Метеомайданчик розташовувася на рівному місці у північно-західній частині селища за 1-2 км на південь від залізничного вокзалу.

У червні 1972 року метеостанцію та метеомайданчик було пренесено на 500 м на південь, де знаходяться і сьогодні.

Метеостанція у Великому Березному працює безперервно. Усі дані з метеостанції передають у зашифрованому вигляді.

На основі цих даних складаються синоптичні карти, відповідно до яких синоптики роблять свої прогнози. За такою схемою збирають метеорологічну інформацію по всьому світу.

З 1989 року метеостанцію очолює досвідчений і відповідальний фахівець Оборотова Ганна Петрівна.

Напередодні ми завітали на метеостанцію,яка працює у нашому селищі .

-Ганно Петрівно, знаємо , що метеостанція стала для Вас невід′ємною частиною життя і єдиним місцем роботи.

Так. Прийшла я працювати на метеостанцію у далекому 1972 році .Закінчила Харківський технікум гідрометеорології,стала дипломованим фахівцем у своїй галузі. І от уже 47 років я поспішаю кожного ранку на улюблену роботу. Метеостанція – це моє життя.

На сьогодні ми проводимо спостереження за всіма метеорологічними явищами: швидкістю та напрямком вітру, хмарністю, температурою повітря, атмосферним тиском тощо,

- Ганно Петрівно,які основні етапи роботи працівника метеорологічної станції?

Визначення пргнозу погоди починається з метеомайданчика.Тут розташовані всі прилади і метеобудка, знаходяться термометри,які фіксують температуру. За допомогою приладів психрометра та гігрометра дізнаємося про вологість повітря.Температуру грунту вимірюють грунтові термометри,встановлені як на поверхні грунту,так і на різній глибині.Опадомір використовуємо для визначення кількості опадів,а снігомірною рейкою вимірюємо висоту снігового покриву.Флюгер показує напрям і силу вітру,а барометр – атмосферний тиск.Хмарність визначаємо візуально.

Показники з усіх приладів знімаються кожні 3 години,систематизуються і передаються у зашифрованому вигляді для подальшої обробки, а також заносяться у спеціальний журнал спостережень,який ведеться безперервно із першого дня роботи метеостанції.

Гана Петрівна розповіла коротко про роботу метеорологів,продемонструвала прилади та обладнання,які використовуються у роботі.Ознайомила із процесом віслідковування погоди та обробки даних для формування прогнозу.

Також працівники метеостанції зауважили, що їхній професії вчать лише у декількох навчальних закладах України, зокрема в технікумах у Харкові та Херсоні, а також університеті Одеси.

І якщо хтось досі вважав, що метеорологи сидять і лише температуру вимірюють, то зауважу, що насправді у них набагато складніша і дуже відповідальна робота.

Ось така вона, ця робота – нелегка і дуже відповідальна. А якщо задуматися, то і незамінна. Адже на її результати орієнтуються мільйони людей. Метеорологи намагаються виправдовувати цю довіру.

Повсякденна цілодобова робота метеорологів, гідрологів, синоптиків дає можливість завчасно вжити заходів для запобігання можливих збитків від небезпечних явищ погоди. Ці люди роблять усе можливе, щоб кожен із нас був упевнений: стихія не застане зненацька!

Шкода тільки, що їхня праця часто недооцінена. Не говоримо уже про недостатнє технічне оснащення метеостанції.. А фінансування і заробітна плата залишають бажати кращого… Але не будемо про погане.

Бажаємо метеорологам у день їхнього професійного свята гарного настрою і точних прогнозів, а всім нам – щоб в Україні було без опадів, вітер – попутний, погода – сприятлива, а температура у всіх тільки 36,6.

Тетяна Гопко.Фото автора
23.03.2020

Коментарi

Немає коментарiв. Ваш буде першим!
Ми в Контакті