Як святкують ​Різдво в Лютій на Березнянщині

Як святкують ​Різдво в Лютій на Березнянщині

Різдвяні свята традиційно відзначаються протягом двох тижнів - (6-19 січня) - у періоді так званого повороту сонця. Це суто родинне свято. Його ще пов'язують із народженням дітей. Так уже повелося, що в переддень свят кожна людина намагається вчасно повернутися до своєї родини, бо казали, хто "одібється від сім'ї, той цілий рік блукатиме манівцями".

Наші пращури готували до цих свят обрядову прикрасу - сніп. Його ще називають Дідухом. Це, очевидно, йде від дідів. Виготовляли Дідуха з першого зажинкового снопа(подекуди останнього). Верхівка нагадувала конусоподібний сніп із безліччю колосся. Це був високомистецький твір, що ніскільки не поступався сучасним ялинкам. У селі Люта на Березнянщині ще й досі використовують такий сніп.

Коли господар вносить в хату Дідуха,то вітає всіх зі святом: "Добрий вечір! Святий вечір! Христос рождаєся!"

Різдвяна вечеря ніколи не починається як звичайна вечеря. Тут теж є свої певні обряди та традиції,які збереглися до наших днів.

Наприклад, перед тим як сісти за стіл, господар кладе в миску копійки та заливає їх теплою водою. Після цього, кожен член родини повинен помити в тій воді лице та руки. Також, по всій хаті повинно горіти світло. Це знак тго,що родина готова прийняти Христа в гості.

Перед тим як сісти за стіл і почати вечерю, родина молиться та дякує за все, що є на столі. Також варто звернути увагу на те, що всі стільці або лавиці повинні бути накритими. Під час вечері двері в хату повинні бути замкнутими. Ні в якому разі не можна вставати з-за столу поки всі не повечеряли.

Вечеря починається із традиційної страви - "россолу". Кожен інгредієнт цієї страви несе своє значення. Наприклад, квасоля-це гроші, капуста - оберіг людини від хвороб, гриби - зв'язок із померлими родичами. Ще є обряд із часником і медом. Кожен із родини відкусує трохи часнику, бере небагато меду та з'їдає все це.

Одним із цікавих є звичай, коли під час вечері вся сім'я прислухається чи не гавкають собаки. Якщо десь у когось у дворі було чути собак,то це означало що там буде весілля.

В кінці вечері весь посуд,з якого їла родина, збирається докупи. Ложки та виделки зв'язують разом. Все, що залишилося на столі, стоїть аж до ранку. Кажуть, що душі померлих приходять і також святкують Різдво.

Родина іде відпочивати та чекає на прихід вертепу.

Ось так незвично та цікаво святкують Різдво в селі Люта!

Автор - Ганна Костелей. Фото з приватних архівів

01.12.2021

Коментарi

Немає коментарiв. Ваш буде першим!
Ми в Контакті